Koncerty Filharmonii i Opery Podlaskiej - młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Czarnej Białostockiej

W dniu 18.02.2011r. mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałym koncercie muzyki klasycznej - KARNAWAŁ WIEDEŃSKI. Razem z nami koncertu wysłuchała młodzież klas III gimnazjum ze swoimi nauczycielami oraz dyrektorem - Panią Ewą Wysocką. W trakcie audycji doświadczyliśmy wrażeń i atmosfery Wiednia XIX wieku - stolicy muzycznej świata. Wysłuchaliśmy utworów typowych dla karnawału wiedeńskiego: m.in. Tańce węgierskie J. Brahmsa (Nr 1,2,5,6,7) oraz walce i polki Straussów (walc "Odgłosy wiosny", "Wiedeńska krew", "Róże południa", Polka węgierska, Polka dla Anny). Utwory na skrzypce, flet, instrumenty klawiszowe prezentowali muzycy Filharmonii i Opery Podlaskiej.

Przy okazji każdego utworu prowadząca koncert przybliżała wiadomości o biografiach Straussów i J. Brahmsa, ciekawostki związane z ich życiem i twórczością oraz ciekawe epizody muzyków. Okazało się, że młodzież świetnie odbiera muzykę klasyczną, a gromkie brawa i aplauz były wyrazem uznania dla artystów.

Kolejne spotkanie muzyczne

Wspólnie z młodzieżą trzecich klas gimnazjum i ich nauczycielami wysłuchaliśmy również nastepnego koncertu - KLASYCY MUZYKI ELEKTRONICZNEJ, który odbył się w szkole 18.03.2011r. Koncert tym razem ilustrował trendy w muzyce rozrywkowej XX wieku i był równie ciekawy jak poprzedni. W trakcie audycji omówiono krótko historię muzyki elektronicznej od wynalezienia elektronicznego muzycznego telegrafu po największy rozkwit tego gatunku, czyli lata 1980 - 90 w kulturze amerykańskiej i europejskiej. Mieliśmy okazję wsłuchać się w rytmy muzyki elektronicznej takich kompozytorów jak: J. M. Jarre, M. Biliński, K. Kucz, Cz. Niemen. Żywe reakcje wszystkich uczestników koncertu świadczyły o tym, że zarówno charakter muzyki, jak i świetne wykonanie trafiły w upodobania słuczaczy.

Dodatkowym walorem poznawczym koncertu była możliwość usłyszenia bogatej gamy niezliczonych dźwięków utworzonych przy pomocy komputera przez transformację dźwięków naturalnych (niezastąpiony Macintosh!). Taka prezentacja inspiruje naszych uczniów do własnych eksperymentów z wykorzystaniem szkolnej bazy komputerowej - komputerów Macintosh. Stanowi również dobre uzupełnienie lekcji z zakresu multimediów i przetwarzania dźwięku w technikum informatycznym.

Więcej zdjęć z koncertu