Przedstawiciele Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej w XI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

Dnia 9 września 2011r. uczestniczyliśmy w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Była to kolejna lekcja historii, inna niż lekcje w salach szkolnych. Wspólnie z przedstawicielami Koła Sybiraków z Czarnej Białostockiej mieliśmy zaszczyt niesienia sztandaru Koła Sybiraków, uczestniczenia we Mszy św. celebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego dr. Józefa Guzdka oraz modlitwie za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim i prawosławnym, uroczystym apelu poległych zakończonym salwą honorową. Złożyliśmy też kwiaty i zapaliliśmy znicze dla uczczenia pamięci tych, którzy w nieludzkich warunkach zmuszeni byli przez wiele lat żyć poza Ojczyzną, często bez nadziei na powrót do ojczystych stron.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w którym uczestniczyliśmy, to uroczystość religijno-patriotyczna, przypominająca w sposób szczególny historię wywózek na Wschód obywateli polskich różnych narodowości, które miały miejsce od lutego 1940 do czerwca 1941 roku, oraz 70 rocznicę utworzenia polskiej armii na Wschodzie.

Pamięć o Sybirakach jest podtrzymywana w Zespole Szkół w Czarnej Białostockiej również w inny sposób. We współpracy z białostockim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej organizowaliśmy dwie duże wystawy udostępniane do zwiedzania mieszkańcom naszego miasta i uczniom tutejszych szkół:

• Rdzawe druty od Ojczyzny dzielą nas...
  • Deportacje Polaków w głąb ZSRR

Więcej zdjęć z Marszu Sybiraków