Wolontariat Europejski w Zespole Szkół w Czarnej Białostockiej

"Młodzież w działaniu. Akcja 2. Wolontariat Europejski." Wolontariat Europejski, czyli European Voluntary Service (EVS) - to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. Celem programu jest zdobywanie kompetencji i umiejętności wpływających na rozwój osobisty i zawodowy wolontariuszy poprzez zdobywanie doświadczeń związanych z edukacją pozaformalną.

Dzięki uprzejmości pani Aliny Dźwilewskiej (główny specjalista do spraw edukacji publicznej w białostockim starostwie powiatowym) mogliśmy 13 listopada gościć w naszej szkole francuską wolontariuszkę Doriane Lelarge.

Istotą projektów unijnych jest promowanie wśród młodzieży aktywnego stylu życia oraz kultywowanie dziedzictwa regionalnego danego kraju. Uczniowie naszego Zespołu Szkół odkrywali kulturę Francji poprzez relację Doriane, która przedstawiła prezentację omawiającą charakterystyczne elementy francuskiej kuchni, przyrody, historii czy muzyki. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania odnośnie prezentacji, a także codziennego życia we Francji, na które Doriane chętnie odpowiadała. Delegacja ze starostwa miała również okazję zwiedzić szkołę i poszczególne pracownie przedmiotowe, bazę edukacyjna i pomoce naukowe ( w tym również wykonane przez uczniów i nauczycieli ), obejrzeć przedstawioną przez naszych uczniów prezentację historii, struktury i osiągnięć szkoły, zapoznać się z walorami turystycznymi i przyrodniczymi Czarnej Białostockiej.

Spotkanie było pouczające także z innego względu. Komunikacja z Doriane oraz prezentacje naszych uczniów odbywały się wyłącznie w języku angielskim, co dało uczniom rzadką szansę porozumiewania się z obcokrajowcem, używając języka angielskiego w realnej sytuacji poza lekcją. Dzięki wiedzy i umiejętnościom pozyskiwanym podczas zajęć w szkole uczniowie dobrze radzili sobie z komunikacją w języku angielskim, nie czuli oporów ani barier związanych z posługiwaniem się językiem obcym.

Zadaniem szkoły jest szeroko pojęta edukacja i wychowanie ucznia. Pokazanie mu, czego ma się nauczyć oraz w jaki sposób to czynić, aby osiągnąć zamierzony efekt. Dzięki spotkaniu z Doriane i przybliżeniu przez panią Dźwilewską istoty programu Wolontariatu Europejskiego nasi uczniowie są bogatsi o nowe doświadczenia, które mamy nadzieję przyczynią się do ich dalszych sukcesów. Być może niektórzy z nich pójdą w ślady Doriane i w przyszłości będą uczestnikami programu European Voluntary Service (EVS).